TAŽNÉ ZAŘÍZENÍ

Jsme certifikovaným distributorem výrobků: 
WESTFALIA, BRINK, ARAGON, AUTO-HAK, THULE, GDW, HAK-POL, SVC, STEINHOF

Naše firma je autorizovaným obchodem, servisním a montážním střediskem s certifikátem pro montáže tažných zařízení.

Často kladené otázky

 

 Poruší se montáží tažného zařízení záruka na vozidlo?

Máte-li nové vozidlo ještě v záruce a chcete, aby záruka zůstala zachována, je třeba dodržet tři podmínky.
Zvolit značkové tažné zařízení, které má certifikát pro montáž do nových vozidel bez ztráty záruky.
Vybrat si tzv. typovou elektropřípojku, která má konektory přímo pro váš vůz. Elektropřípojky je nutné vybírat přesně podle značky a modelu vozidla. Jsou sice dražší, ale zásah do elektroinstalace vozu není v rozporu s pravidly záruky.
Nechat si tažné zařízení odborně namontovat

 Jaký je rozdíl mezi typovou a univerzální elektropřípojkou?

Typové elektropřípojky mají konektory přímo pro konkrétní model vašeho vozu. Jsou dražší než univerzální, ale jejich použití neporuší záruku na vozidlo. Jejich použitím zajistíte bezpečnost a maximální využití systémů vozidla (např. stabilizace přívěsu, odpojování parkovacích senzorů). U nových vozidel, která jsou ještě v záruce, proto doporučujeme použití typové elektropřípojky. Pro starší vozidla, kde záruku neřešíte, obvykle stačí levnější univerzální elektropřípojka. Cena tažného zařízení se nemění.

 7-pinovou nebo 13-pinovou elektropřípojku?

Pro výběr správné elektropřípojky je zásadní, co budete za vozidlem tahat.

13-pinová elektropřípojka se hodí:

  • pro karavan (zásuvka obsahuje standardní funkcí světel a za příplatek je možné zapojit i dobíjecí proud pro baterii přívěsu a stálé napájení, např. pro vnitřní osvětlení)
  • pro brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg (musí být zapojena funkce couvacího světla)
  • pro nosič jízdních kol se světelnou rampou (standardní funkce světel)

Pokud hodláte tažné zařízení používat jen s běžným přívěsným vozíkem do hmotnosti 750 kg, stačí vám         7-pinová elektropřípojka. V případě, že by se vaše potřeby změnily, se dá 13-pinová elektropřípojka dodělat i dodatečně.

 Jaké jsou typy spojovacích kulových čepů?

Z tažného zařízení je zpravidla vidět jen spojovací kulový čep (koule). Podle evropských norem (DIN 74058 a ISO 1103) musí mít průměr 50 mm (ISO-50X). Vzdálenost středu kulového čepu od povrchu vozovky musí být při zatíženém vozidle v rozmezí 350 – 420 mm. Podle způsobu upevnění rozdělujeme čepy na pevné a odnímatelné.

Pevné čepy – Čep je k tažnému zařízení přivařen nebo trvale připevněn pomocí šroubů.
V České republice jsou povoleny oba způsoby. Pevný čep není možné použít u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo (např. Hyundai i30 HB, od r.v. 2012). Oproti odnímatelným čepům je levnější a má delší životnost při pravidelném používání a tahání přívěsů s vyšší hmotností (nosiče kol, auta, stavební stroje).
Pevné kulové čepy mohou být buď pevně svařené, na dva šrouby ze strany, nebo přírubové na dva nebo čtyři šrouby zepředu (obvyklé u užitkových vozidel).

Odnímatelné čepy – Čep se nasazuje a odnímá bez použití nářadí pomocí automatického nebo manuálního systému. Pokud není připojen přívěs, je potřeba čep sundat. Dlouhá životnost, pevnost a mechanická spolehlivost odnímatelných systémů je závislá na kvalitě materiálů a přesných výrobních technologiích. Pro některé modely je k dispozici kryt pro případný výřez nárazníku. Odnímatelný čep je povinný u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhovku. Použití bajonetových odnímatelných čepů s nosiči kol snižuje životnost odnímatelných systémů.
Odnímatelné čepy se hodí pro motoristy, kteří tažné zařízení používají jen občas, nepřipojují nosiče kol a nechtějí, aby čep přesahoval za vozidlo např. při parkování.
Odnímatelné čepy jsou dvojího druhu: automatické (buď zcela neviditelné vertikální, nebo nátlačné, oba s integrovaným zámkem), nebo poloautomatické. Do druhé kategorie patří odnímatelný bajonetový systém nebo sytém Westfalia/Monoflex.

Kromě pevných a odnímatelných existují ještě elektricky sklopné systémy. Ty však lze objednat jen s novým vozidlem a nejsou určena pro dodatečnou montáž.

 
 Proč si nechat tažné zařízení namontovat v pověřené montážní dílně?

Montáž tažného zařízení představuje zásah do karoserie i elektroinstalace vozidla. Proto je lepší ji svěřit odborné firmě, která má s montáží zkušenosti. Při montáži v pověřené montážní dílně, obdržíte potvrzený typový list, do kterého se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži.

Bez potvrzeného typového listu musíte s vozidlem po montáži absolvovat evidenční kontrolu na Stanici technické kontroly (STK), kde technik prověří typovou vhodnost tažného zařízení pro vozidlo, značku schváleného typu a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Odborná montáž tažného zařízení vám nutnost návštěvy STK (a s tím spojený poplatek) ušetří. Stačí navštívit místně příslušný dopravní inspektorát, kde vám tažné zařízení zapíší do technického průkazu. Zaplatíte jen správní poplatek, který je také obvykle nižší než při montáží tažného zařízení svépomocí.

 Jak přihlásit tažné zařízení?

Tažné zařízení si je třeba po montáži nechat zapsat do technického průkazu vozidla. Pokud byla montáž provedena odborně na certifikovaném pracovišti, obdržíte potvrzený typový list. S ním stačí navštívit místně příslušnou pobočku dopravního inspektorátu.
K zápisu budete potřebovat:
Vyplněný formulář – „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“.
Velký technický průkaz.
Osvědčení o technickém průkazu (tzv. malý techničák).
Typový list tažného zařízení (nebo protokol o kontrole montáže z STK).
Soukromá osoba – občanský průkaz (OP), resp. jeho ověřená kopie.
Právnická osoba – živnostenský list (ŽL) nebo výpis z obchodního rejstříku, resp. jejich ověřené kopie ( + ověřená plná moc a OP, pokud dotyčný není jednatelem nebo nemá zvláštní zmocnění).

Pokud si tažné zařízení namontujete sami nebo zvolíte neautorizovanou dílnu, musíte s tažným zařízením nejprve projít evidenční kontrolou STK.

 

Montáž tažného zařízení

Tažné zařízení je bezpečnostní prvek, který přímo ovlivňuje bezpečnost silničního provozu.

Montáž je dle náročnosti, konstrukce s typu elektropřípojky většinou odhadována na 3-6 hodin. Na montáž je potřeba se dopředu objednat. Běžné typy tažných zařízení jsou skladem do 2. pracovního dne.

Cena montáže tažného zařízení

Celkovou cenu tažného zařízení s montáží tvoří:

  • tažné zařízení (liší se podle výrobce a typu tažného zařízení)
  • elektropřípojka (je univerzální a typová, dále 7 a 13 pin)
  • montáž tažného zařízení – 2000-3500 Kč včetně DPH
  • kódování typové elektropřípojky – 980 Kč včetně DPH

Cenový rozsah tažného zařízení, elektropřípojky (případně jejího kódování) a montáže záleží na modelu vozidla, typu tažného (pevné, odnimatelné) a elektropřípojky (7-pin, 13-pin, typová, univerzální) a také na tom co chcete za vozidlem tahat (malý vozík, nosič kol, karavan, přepravník vozidel).

Tažných zařízení existuje více než 3000 typů. K tomu je zhruba 2000 elektropřípojek v různých cenových relacích. Proto není v našich silách vám sdělovat cenu do telefonu. Chcete-li spočítat celkovou kalkulaci instalace tažného zařízení na vaše auto, prosím, vyplňte formulář níže.

 

 

 

Jméno a příjmení
Telefon
E-mail
ZNAČKA VOZU
MODEL VOZU
TYP KAROSERIE
ROK VÝROBY
ÚČEL TAŽNÉHO ZAŘÍZENÍ
 
 
 
 
ZNAČKA TAŽNÉHO ZAŘÍZENÍ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ELEKTROPŘÍPOJKA
 
 
ZADNÍ PARKOVACÍ SENZORY
 
 
 
 
POZNÁMKY
Vaše osobní údaje zpracováváme dle GDPR.